суббота, 13 марта 2010 г.

Роль вишитого рушника у весільних обрядах.

Про роль вишитого рушника у весільних обрядах. Власне, саме велике різноманіття обрядових рушників та хліба (короваю), в першу чергу і робить українське весілля української, надаючи цьому незабутньому в житті кожної людини національного характеру. Сьогодні хотілося б розповісти про те, чому саме весільний рушник посідає таке значне місце у весільних звичаях і як правильно потрібно готувати вишиті рушники до весільних обрядів.
З давніх-давен рушники в українських обрядах виступали як обереги. Це магічне значення рушнику надавала вишивка, через орнамент, колір, місце розташування окремих елементів. Про символіку орнаменту ми розповідали в попередніх номерах журналу. Сьогодні хотілося б сказати про самі основні правила, про старовинні канони вишивання весільного рушника.
Вишитий весільний рушник немов би "програмує" майбутнє життя семи, несе в собі певні побажання щодо майбутнього, які висловлює вишивальниця. Але для цього існує одна дуже важлива умова - людина, яка вишиває, повинна знати зміст символів, має бути сама доброзичливою і вишивати його з добрими намірами. Звідси йде одна дуже важлива умова: весільні рушники кожна дівчина має вишивати власноруч. Замовляючи весільний рушник кому б то не було іншому, майбутня дружина ризикує внести в майбутнє свого подружнього життя чужі думки і бажання, які можуть бути і недобрими. Так і вишиваючи власноруч, необхідно стежити за власним настроєм, вишивати рушник у доброму гуморі, не допускаючи поганих думок. Якщо ж під час роботи на вас знаходять негативні емоції - краще відкласти її на деякий час і повернутися до вишивки тоді, коли настрій покращиться. У процесі роботи слід час від часу промовляти молитву або заклинання, щоб злі вітри не принесли будь-якої біди або напасті.
Для весільних рушників дуже важливим є вибір матеріалу. Весільний рушник не повинен мати обрізаних країв, тому що, за легендою, нитка, яка ткала рушник - «як доля, повинна ходити зліва направо і не повинна обриватися». Досить часто зустрічаються обрізні рушники, в яких довга сторона оброблена мережкою або просто підрубано. Такий рушник не можна використовувати для весільних обрядів, бо кожна обірвана чи обрізана нитка по краю вказує на сварку молодого подружжя або на проблеми зі здоров'ям чоловіка чи дружини.
Зовсім неприпустимим є вишивання весільного рушника на двох зшитих між собою шматках полотна. Весільний рушник, що символізує єднання двох доль, обов'язково повинен бути єдиним цілим. Тому найкраще вишивати весільний рушник на цільно-тканому полотні, яке часто зустрічається на Західній Україні.
Згідно з стародавніми канонами вишивання рушників, кожен з них ділиться на три приблизно рівні частини. Дві третини, з обох країв рушника, вишиваються, а середина завжди обов'язково залишається чистою. Вільна від візерунку частина уособлює зв'язок з космосом. Про це слід пам'ятати, компонуючи елементи орнаменту на весільному рушнику.
Якщо не знати цього, то може статися, що добра і щира по формі напис-побажання насправді буде шкідливим для молодят. Це може статися в тому випадку, якщо він розташований над вишитими символами, що зображують молодят та їх майбутнє благополуччя. Тому, вишиваючи весільний рушник, треба стежити, щоб на шляху небесного благословення до молодої сім'ї не було ніяких символічних перешкод.
У будь-якому орнаменті весільного рушника обов'язково має бути присутній знак, що нагадує за формою хрест. Він може бути як вишитим окремо, так і вплетений в композицію. Сам по собі хрест є оберегом для рушника, тому він присутній на всіх вишитих рушниках, не тільки на весільних. Але в весільному рушнику хрест або хрестоподібний знак має ще й інше, особливе значення. Цей знак магічний. Він благословляє пару на створення сім'ї. Адже хрест є давнім символом єднання батьківської сонячної та материнської вологої енергії.
Ось такі основні правила вишивання весільного рушника. Хочеться сподіватися, що в нашій країні збереже і відродиться культура використання вишитого рушника у весільних обрядах, і доля молодих сімей буде щасливою.

Комментариев нет:

Отправить комментарий